گچ,گچکاری,پیدایش گچ

تاریخچه پیدایش و مصرف گچ و گچکاری در ایران و جهان

  • شنبه 27 مرداد 1397
  • 4939 نفر

گچ یک ماده ی معدنی فراوان است که ازمیلیونها سال پیش به دلیل تبخیراب دریا چه های شورو دریاهای سطحی و کم عمق به صورت ...

تاریخچه پیدایش ومصرف گچ و گچکاری درایران و جهان 

 


گچ یک ماده ی معدنی فراوان است که ازمیلیونها سال پیش به دلیل تبخیراب دریا چه های شورو دریاهای سطحی و کم عمق به صورت لایه های رسوبی تشکیل شده است شواهد نشان میدهد که قدمت برخی ازاثار گچی بجا مانده در فلات اناتولی و سوریه به9000سال قبل باز میگردد همچنین ثابت شده است که تمدنهای سومری.اشوری.مصری.یونانی و رومی که در سرزمینهای نزدیک به هم حکومت میکردند قطعا بایکدیگرتامل داشته و از ان به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می کرده اند معروفترین ومهمترین موارد کاربرد سنگ گج در ان دوران ساخت زیور الات و مجسمه هایی از جنس البسترن که نوعی سنگ گج نیمه شفاف بوده و احتمالا نام ان از نام شهرالابسرون مصر گرفته شده است در تمدن های کهن نیز نوعی گچ استفاده میشده که امروزه ما ان را الاباستر مینامیم تندیس های بزرگ گاوهای بالدار متعلق به تمدن اشوری که ازهمین سنگ ساخته شده است امروزه در شهر لندن موجود است.
یونانی ها نیزسکه هایی با نقش کلمه ضرب میکرده اند همینطور انها ظروف وقوریهای کوچک ازگچ ساخته اند.
استفاده بشرازسنگ گچ به عنوان اندود گچی و جهت سفید کاری دیواره مقبره ها به بیش از 5000سال پیش در کشور مصر میرسد که با حرارت دادن سنگ گچ در کنار اتش ان را به پودر تبدیل نموده و سپس با مخلوط نمودن پودر حاصله با اب برای روکش اجر و سنگ استفاده میشده.
مصری ها 1500سال قبل نیز از گچ برای پوشاندن سطوح داخلی دیوارها ی اهرام ثلاثه استفاده کرده اند درون اهرام مصر بر روی سطوح صاف و سفید گچی دیوار نگارهای شکوهمندی با نقش سربازان مصری.ارابه های جنگی.خدایان.حیوانات و پرندگان موجود است مصریها در600سال قبل هاون گچی نیز داشته اند.
یونانی ها همچنین نامی به سنگ گچ داده اند که ازدو کلمه با معانی زمین و پختن تشکیل شده است انها فرم خاصی از سنگ گچ را که حالت شیشه ای دارد برای پنجره ها استفاده و به خصوص این سنگ ها را وقف معبدهای الهه ی ماه نموده اند.
رمی ها نیز راجع به سنگ گچ میدانستند که چه کاربردهایی در حرفه و پیشینه ی انها میتواند داشته باشد نشانه ی این اطلاعات مجسمه های بدن انسان است که در اروپای غربی با ملات گچ درست شده و امروزه نیز در دسترس است.
امروزه آلاباسترهای خوب در نواحی میانی انگلستان خصوصا ناتنگهام به شکل مجسمه هایی با فرم های مختلف که توسط استادکاران قرون 14 و 15 میلادی حکاکی شده اند پیدا می شود.بعدها این دست ساخته های گچی مشهور گردیدو با تولید انبوه به سراسر اروپا فرستاده شد.این آلاباسترها را در موزه های عمومی میتوانیم ببینیم.آلاباستر همچنین در برخی ار آرامگاه ها ،نقوش کلیساها و سایر ساختمانهای تاریخی بکار رفته است. 

بهترین گچبری,لاکچری,گچبری دستی

آشنایی با گچبری دستی یا سنتی

گچبری دستی ابتدا گچ را به صورت مایع درست می کنند.محلول گچ و آب تا جایی که تبدیل به جامد می شود .
اموزش گچکاری,گچکاری ساختمان

گچکاری ساختمان

برای گچکاری یک سطح ابتدا بایدوسایل موردنیازرا تهیه کنیم گچ گچکاری،استامبلی،ماله،کاردک،لیسه،الک،شمشه ابتدا میزان ریختن اب دراستانبلی را می اموزیم. 09123216508
گچبری مدرن،گچبری سقف،قاب بندی دیوار،باند،باکس،ابزار گلویی,تفاوت نورمخفی و باکس

گچبری مدرن

گچبری مدرن در ساختمان ها، ادارات،هتل ها ...کاربرد فراوانی دارد.که هنرمندان گچکار با ذوق به خوبی این اشکال را به اجرا گذاشته و...09123216508
گچ,گچکاری,پیدایش گچ

تاریخچه پیدایش و مصرف گچ و گچکاری در ایران و جهان

گچ یک ماده ی معدنی فراوان است که ازمیلیونها سال پیش به دلیل تبخیراب دریا چه های شورو دریاهای سطحی و کم عمق به صورت ...